Gyakran felmerül a kérdés – sőt a Construma Otthon Design kiállításon is többször elhangzott, hogy „Mennyi munkaórát vesz igénybe egy-egy epoxi asztal elkészítése?”
Bevallom nőiesen: sosem számoltam ki pontosan. Egyrészt mert mindig több projekten dolgozom egyszerre, másrészt a munkafolyamatokat gyakran hosszabb várakozások szakítják meg – például egy-egy öntés között akár két hétnek is el kell telnie. De nézzük, mit is jelent ez a folyamat valójában.
Hogyan indul el egy virágos epoxi asztal története?
Amikor valaki megbíz egy epoxi asztal elkészítésével, az első beszélgetés során minden apró részletre kitérünk:
- milyen virágokat szeretne látni az asztalban,
- milyen színeket álmodott meg,
- milyen legyen az asztal formája, lekerekítése,
- és én magam is igyekszem megismerni az otthon hangulatát, hogy a végeredmény valóban odaillő, harmonikus darab legyen.
Virágok a gyantában – mitől lesz különleges az asztal
Ezután indul a virágok beszerzése vagy válogatása a meglévő, már leszárított készletből. Ha minden virág rendelkezésre áll, az sok időt megspórol, de például legutóbb csak egyetlen nem szezonális zöld növény hiányzott – e miatt pedig napokig tartott, mire beszereztem.
A virágok leszáradása után (kb 4-5 hét) kezdődhet az asztal keretének megépítése, melyet gondosan kiszalagozok, hogy később könnyen leváljon róla a gyanta. Ezután jön a virágok egyenkénti előkészítése: kristályból kivéve, finoman leporolva fogvájóval és kis ecsettel, a lehullott szirmokat visszaragasztva. Ilyenkor egy jó zene átlendít a pepecselős részen:-)
Epoxi asztal rétegről rétegre – tervezéstől az öntésig
A virágkompozíciók elrendezését egy külön, méretarányos munkalapon tervezem meg. Ezt a tervet meg is osztom a megrendelővel – szeretem, ha látja és visszajelzi, hogy az ízlésem találkozik az elképzeléseivel.
Mivel a virágok rendkívül érzékenyek, a gyantát rétegenként öntöm, hogy megőrizzék szépségüket és a kívánt ombre hatás is kialakulhasson. Egy-egy réteg öntése nem vesz el egy egész napot, de a műhelyben ilyenkor 3-4 órát biztosan eltöltök és szórakozom a virágok porózusaiból felszálló buborékokkal.
Miután az utolsó réteg is megszilárdult, az asztalt kiszedem a formából – ez mindig izgalmas pillanat, hiszen a munka során csak a hátoldalt látom.
Csiszolás, újraöntés, polírozás
A következő lépés a csiszolás, ami minimum egyhetes várakozás után kezdődhet. Először az asztal felszínét, hátoldalát és széleit munkálom meg – csiszológép, élmaró segítségével – majd újabb napok következnek, hogy a hátlapon lévő lyukakat lezárjam gyantával. Ezt egy héttel később újra csiszolom és megkapja a végső gyantaréteget. Hiszen a hátlapnak ugyanolyan szépnek és simának kell lennie, mint a fedlapnak.
És ezen résznél jön talán a leghosszabb rész, ugyanis ahhoz, hogy a fedlap kapjon még finish réteget, meg szoktam várni a végső kikeményedést, ami két hét. Az asztal elülső lapjának öntése számomra mindig az ominózus nap, hiszen a végeredménytől függ, hogy mennyi utómunkát hagy a csiszolásban.
Miután ezzel is megvagyok, rá egy hétre következik az utolsó finomítás: csiszolás, polírozás, és végre megszületik a végeredmény.
Idő és türelem – ezek nélkül nem megy
Ez a folyamat nem történik meg egyetlen helyiségben. Csiszolni nem lehet ott, ahol öntök, így minden alkalommal költözik velem az asztal – és a szerszámok. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ha valami nem úgy alakul, ahogy kellene – például egy réteg nem szépen köt meg (mert éjjel kikapcsol a klíma- igen volt ilyen is) vagy elkalkulálok valamit – akkor újabb hetek telhetnek el a javítással. Sajnos ez a szakma ilyen. Gyantával nem egyszerű dolgozni, és egy-egy kis hiba is sok tízezrekbe kerül.
Szóval mennyi munkaóra van benne? Pontosan nem tudom, de az biztos, hogy rengeteg.
Aki igazán vágyik egy ilyen virágos epoxi asztalra, annak nem lesz akadály a várakozási idő.
Ez nem tömeggyártás. És nem is szeretném, hogy azzá váljon.





